Sao Paulo - wakacje już od 5029 zł

Na wakacje: Sao Paulo, Brazylia

Przewodnik turystyczny: Brazylia/ Wybrzeże Rio - Sao Paulo/ Region Sao Paulo/ Sao Paulo

Częściowe zachmurzenie
26°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
17 km/h140°
Największe miasto nie tylko Brazylii, ale całej Ameryki Południowej, liczące sobie 19 milionów mieszkańców. Jest zarówno ważnym ośrodkiem przemysłowym jak i kulturalnym. Miasto zostało założone w połowie XVI wieku przez Jezuitów, jednak rozwój i rozbudowa miały miejsce dopiero w XIX wieku, kiedy to rozpoczęto tu intensywną uprawę kawy. Miasto jeszcze do połowy XX wieku żyło w cieniu największego ówcześnie miasta kraju - Rio de Janeiro. Sao Paulo jest najbardziej zróżnicowanym etnicznie i wyznaniowo miastem Brazylii – sporą grupę stanowią tu imigranci z Europy oraz Azji. Ok. 70% społeczeństwa to katolicy, jednak spory odsetek stanowią także protestanci, spirytyści oraz buddyści. Sao Paulo oprócz wielu zabytków, kolonialnej zabudowy oraz muzeów, oferuje także świetną zabawę. Nowoczesne tętniące życiem dzielnice z barami, dyskotekami i restauracjami gwarantują świetną zabawę do białego rana.

Geografia i przyroda

Największe miasto w kraju, położone jest w południowo- wschodniej części nad rzeką Tiete oraz niedaleko wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Większość miasta to obszar zurbanizowany leżący na terenach pofałdowanych, natomiast północna część to miejsca należące do Puszczy Atlantic. Panuje tutaj klimat monsunowy, w lecie temperatury w najgorętsze dni sięgają około 32 stopni, natomiast zimą temperatury wahają się od 11 do 6 stopni Celsjusza.

Historia

W 1532 roku na terenach tych zbudowano pierwszą, portugalską osadę Sao Vicente. 20 lat później dwaj jezuici 70 km od Sao Vincente ,założyli misję, którą nazwali Sao Paulo de Piratininga. Sao Paulo oficjalnie otrzymał prawa miejskie w 1712 roku. Na początku XIX wieku właściciele plantacji w mieście zaczęli uprawiać bawełnę, jednakże szybko na rynku pojawili się konkurenci, więc plantatorzy przestawili się na produkcję kawy, na która rosło zapotrzebowanie. Żyzna gleba i doskonałe warunki klimatyczne okazały się znakomite dla sadzonek kawy. W ciągu 10 lat miasto stało się światowym centrum kawy. Przez te wszystkie wydarzenia na tereny te przybywało około 3 mln imigrantów z Europy, którzy zatrudniali się przy plantacjach kawy oraz bawełny. W latach 60 i 70 XX wieku Sao Paulo rozwijało się najszybciej ze wszystkich miast na świecie.

Atrakcje

 • Edificio Matrinelli – 30-piętrowy biurowiec, jest symbolem wysokiego statusu społecznego ludności włoskiej z Sao Paulo.
 • Avandia Paulista – jedna z najważniejszych arterii miasta, jest miejscem wielu centrów kulturalnych i muzeów.
 • Muzeum de Arte Sacre – znajduje się najważniejsza kolekcja dzieł sztuki i eksponatów z okresu kolonialnego.
 • Ibirapuera – największy park w Sao Paulo, ogromny zadrzewiony obszar z eleganckimi pawilonami, kompleksami sportowymi, miejscami piknikowymi oraz placami zabaw.
Section: <W okolicy>
 • Santos – główny port Sao Paulo. Warto zobaczyć XVII-wieczny kościół Sao Bento oraz Muzeum de Arte Sacra.
 • Campinas – przemysłowe miasto, które swoje bogactwo zawdzięcza trzcinie cukrowej i kawie. Warto zwiedzić wspaniałą katedrę Metropolitana z 1883 roku i Centro de Convivencia – siedzibę słynnej orkiestry symfonicznej.

Sporty i plaża


 • W Sao Paulo jest ponad 100 plaż: Zalicza się do nich: Ubatubę, Bertiogę oraz Enseadę.
 • Można uprawiać tutaj wiele sportów wodnych, do najpopularniejszych zalicza się nurkowanie, surfowanie i kitesurfing.
 • Sprzęty do nurkowania oraz do innych sportów są ogólno dostępne.
 • Na plażach często rozgrywane są mecze piłki siatkowej, gdyż Brazylijczycy uwielbiają tą dyscyplinę.
 • Szerokie plaże są doskonałym miejscem dla amatorów jazdy konnej.
 • Jest tu wiele wspaniałych miejsc, gdzie można uprawiać: jogging, trekking oraz jeździć na rowerze.
 • Pole golfowe znajduje się w ekskluzywnym hotelu Tabatinga.

Gastronomia

Mieszkańcy Sao Paulo uwielbiają jeść, fascynują ich smaki, barwy i odmiany, dlatego też znajduje się tutaj mnóstwo restauracji. Prezentują one kuchnie prawie wszystkich krajów świata. Warto wybrać się do Baby Beef Rubaiyat, gdzie eleganckie churrascaries (brazylijski stek) jest powszechnie uważane za jedne z najlepszych w mieście oraz do Capi Santo, gdzie serwowane są dania z owoców morza, oraz sałatki i mięsa.

Zakupy

Rua Augusta i Rua Oscar Freire w Jardim Paulista to rejon modnych sklepów z ubraniami, najsłynniejszymi butikami są: Forum, Zoomp i Ellus. Przy ulicy Augusta znajdziemy sklepy takich projektantów jak: Versace, Fendi, Armani, Kenzo. Tutaj również znajduje się wąska galeria sklepów z artykułami rękodzielniczymi. Można zakupić obrazy i rzeźby najlepszych współczesnych twórców brazylijskich.

Życie nocne

W Sao Paulo nie brakuje nocnych klubów i dyskotek, a wybór miejsca rozrywki zależy od gustu, zamożności i pory roku. Popularnymi lokalami są: Clube do Choro, Catedral do Choro oraz The Gallery i Havana Club.

Informacje praktyczne

 • Waluta – jednostką monetarną w Brazylii jest real brazylijski (BRL).
 • Strefa czasu – w Brazylii występują cztery strefy czasowe. UTC: -2 do -5 w okresie zimowym oraz od -1 do -4 w okresie letnim.
 • Wizy – jeżeli na terytorium Brazylii będziemy przebywać nie dłużej niż 90 dni, nie trzeba mieć wizy. Kiedy pobyt będzie trwał dłużej, należy wykupić wizę (ok. 10 USD).
 • Język – w Brazylii można porozumieć się po hiszpańsku, osoby mówiące po angielsku należą do rzadkości.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając miejsca święte należy mieć zasłonięte ramiona i spódnicę lub spodnie za kolana.
 • Elektryczność – w północnej części w gniazdkach płynie napięcie 110 V, dlatego potrzebny jest adapter. Na południu bez problemu można używać przywiezionych z Europy urządzeń.
 • Szczepienia – nie są wymagane żadne szczepienia, jednakże warto przez szczepienie zabezpieczyć się przed tężcem, tyfusem, zapaleniem opon mózgowych, febrą, żółtaczką typu A i B.

Sao Paulo, Brazylia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  26°C
  opady:
  0.8 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  65%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  179°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  17:41
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.21°C max.26°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  156°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  17:40
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  66°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  17:39
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  53°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:07
  zach. słońca:
  17:38
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.23°C max.27°C
  opady:
  3.8 mm
  wiatr:
  266°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:07
  zach. słońca:
  17:37

Sao Paulo - klimat w Brazylia