Rio de Janeiro - wakacje już od 5029 zł

Na wakacje: Rio de Janeiro, Brazylia

Przewodnik turystyczny: Brazylia/ Wybrzeże Rio - Sao Paulo/ Region Rio de Janeiro/ Rio de Janeiro

Częściowe zachmurzenie
26°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
17 km/h140°
Przepięknie położone miasto, wciśnięte między urwiste wzgórza a zatokę Guanabra. Charakterystycznymi punktami krajobrazu są dwa wzgórza: „Głowa Cukru” oraz Corcovado ze statuą Chrystusa. Najsłynniejszą plażą miasta jest Copacabana o długości 3km. Na 4 dni przed Środą Popielcową rozpoczyna się słynny na całym świecie karnawał, jednak także poza karnawałem nie brakuje tu rozrywki i zabawy.

Geografia i przyroda

Rio de Janeiro jest stolicą stanu Rio de Janeiro i drugim co do wielkości miastem Brazylii. Leży w południowo – wschodniej części państwa nad Atlantykiem. Miasto położone jest między urwistymi wzgórzami Pao de Acucar „Głową Cukru”, która ma 396 m.n.p.m oraz Corcovado „ Garbata Góra” ze statuą Chrystusa. Rio de Janeiro to także wspaniałe, znane na całym świecie piaszczyste plaże Ipanema oraz Copacabana.

Historia

Miasto Rio de Janeiro najprawdopodobniej odkryto 1 stycznia 1502 roku. Portugalskie okręty, członkowie ekspedycji badawczej poszukując nowych miejsc, natknęli się na akwen, który uznali za ujście rzeki i nazwali go Rio de Janeiro – Rzeką Styczniową. Portugalczycy odkrywając miasto, założyli tutaj nie kolonie, a jedynie faktorie handlowe tak, aby nie przeszkadzać Indianom mieszkającym na tych terenach. Następnie w 1555 roku pierwszą typową osadę nad zatoką Guanabara założyli hugenoccy kupcy z Francji, którzy chcieli stworzyć na tych terenach wolną od prześladowań kolonię. Jednakże fort ten przetrwał do 1565 roku, gdyż Portugalczycy przepędzili intruzów z tych ziem. Dwa lata po wypędzeniu hugonotów, zbudowali oni nad zatoką miasto, które na cześć patrona Świętego Sebastiana nazwali Sao Sebastiano de Rio de Janeiro. Nazwę tą jednak szybko przemienili na szczęśliwą Rzekę Styczniową – Rio de Janeiro. Pod koniec XVI w. miasto bardzo szybko się rozrastało, z jego portów wywożono cukier do Europy, a dzięki gorączce złota w sąsiednim Minaas Gerias stało się centrum finansowym kraju oraz stolicą państwa. Mieszkała tutaj królewska rodzina, a następnie cesarz Brazylii. Do 1889 roku Rio było stolicą wolnego państwa oraz cesarstwa, a później Republiki Brazylii. Niestety w 1960 roku stolicę ta przeniesiono do Brasilii.

Atrakcje

 • Pomnik Chrystusa Zbawiciela – 38 metrowy pomnik usytuowany na szczycie granitowej góry jest symbolem miasta.
 • Mosteiro de Santo – najstarsza budowla sakralna w Rio. W środku znajdują się wspaniałe rzeźby z drewna jacaranda.
 • Muzeum de Arte Moderna – posiada wspaniałe zbiory oraz udostępnia słynne wędrujące wystawy międzynarodowe. W październiku w muzeum odbywa się festiwal jazzowy.
 • Poa de Acucar (Głowa Cukry) – góra wysokości 396 m n.p.m. będąca znakiem szczególnym zatoki Guanabara.
 • Copacabana – wspaniała, słynna plaża Rio de Janeiro będąca znakomitym miejscem do uprawiania sportów wodnych.
 • Co roku odbywa się tutaj słynny na cały świat karnawał.

W okolicy

 • Buzios – dawniej było wioską rybacką, jednakże obecnie jest ulubionym miejscem wypoczynku brazylijskiej śmietanki. Miasto posiada 20 urokliwych plaż z krystalicznie czystą wodą.
 • Parati – 30 tysięczne miasteczko, które jest perłą architektury kolonialnej, w 1966 roku zostało uznane przez UNESCO za zabytek kultury.
 • Teresopolis – klejnot górskich kurortów, główną atrakcją jest widok na dość odległą zatokę Guanabara i Park Narodowy Serra Dos Orgaos.

Sporty i plaża

 • W Rio de Janeiro jest wiele wspaniałych piaszczystych plaż: Zalicza się do nich: słynną Copacabanę, Iapnemę Sao Conrado oraz Arpoador.
 • Można uprawiać tutaj wiele sportów wodnych, do najpopularniejszych zalicza się nurkowanie oraz żeglowanie.
 • Sprzęty do nurkowania oraz do innych sportów są ogólno dostępne.
 • Odcinek Arpoadro jest fantastycznym miejscem do uprawiania surfingu.
 • Na plażach często rozgrywane są mecze piłki siatkowej, gdyż Brazylijczycy uwielbiają tą dyscyplinę.
 • Długie piaszczyste plaże są doskonałym miejscem dla amatorów jazdy konnej.
 • Plaża Lagoa leżąca w głębi Ipanemy jest wspaniałym miejscem, które opanowali amatorzy joggingu, spacerowicze i rowerzyści.
 • Dla pasjonatów wspinaczki skałkowej poleca się górzystą okolicę Rio de Janeiro.

Gastronomia

W Rio de Janeiro znajduje się wiele restauracji, gdyż Brazylijczycy uwielbiają jadać w mieście. Znaleźć tu można restauracje francuskie, włoskie, japońskie z tradycyjnymi brazylijskimi churrascarias, w których podaje się gatunki smażonych mięs, kiełbas i drobiu. Są też takie, które specjalizują się w daniach z ryb i owoców morza. Każdy znajdzie coś dla siebie, niektóre restauracje są dyskretne, ciche, natomiast inne duże i głośne.

Zakupy

W Rio de Janeiro jest wiele centrów handlowych, znajduje się tu Barra Shopping – największe centrum handlowe Ameryki Łacińskiej. W Ipanemie organizowany jest jarmark hipisowski, gdzie sprzedawane są drewniane rzeźby, obrazy, ręcznie robione paski, torebki, naszyjniki oraz koszulki z symbolem Rio.

Życie nocne

W mieście znajduje się wiele klubów nocnych, które otwarte są przez całą noc. Do najpopularniejszych zalicza się: Baronneti leżące przy plaży Ipanema oraz Terraco Rio Sul i Fun Club, mieszczące się w centrum handlowym Rio Sul, w pobliżu Copacabany.

Informacje praktyczne

 • Waluta – jednostką monetarną w Brazylii jest real brazylijski (BRL).
 • Strefa czasu – w Brazylii występują cztery strefy czasowe. UTC: -2 do -5 w okresie zimowym oraz od -1 do -4 w okresie letnim.
 • Wizy – jeżeli na terytorium Brazylii będziemy przebywać nie dłużej niż 90 dni, nie trzeba mieć wizy. Kiedy pobyt będzie trwał dłużej, należy wykupić wizę (ok. 10 USD).
 • Język – w Brazylii można porozumieć się po hiszpańsku, osoby mówiące po angielsku należą do rzadkości.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając miejsca święte należy mieć zasłonięte ramiona i spódnicę lub spodnie za kolana.
 • Elektryczność – w północnej części w gniazdkach płynie napięcie 110 V, dlatego potrzebny jest adapter. Na południu bez problemu można używać przywiezionych z Europy urządzeń.
 • Szczepienia – nie są wymagane żadne szczepienia, jednakże warto przez szczepienie zabezpieczyć się przed tężcem, tyfusem, zapaleniem opon mózgowych, febrą, żółtaczką typu A i B.

Rio de Janeiro, Brazylia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  26°C
  opady:
  0.8 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  65%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  179°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  17:41
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.21°C max.26°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  156°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  17:40
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  66°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  17:39
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  53°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:07
  zach. słońca:
  17:38
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.23°C max.27°C
  opady:
  3.8 mm
  wiatr:
  266°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:07
  zach. słońca:
  17:37

Rio de Janeiro - klimat w Brazylia