Pogoda i klimat - Rio de Janeiro, Brazylia


Brazylię odwiedzać można o każdej porze roku, ponieważ jej rozległy i zróżnicowany przyrodniczo obszar pozwala na rozmaite formy wypoczynku.

Po Amazonii najlepiej podróżować od czerwca do października, kiedy występuje pora sucha.

 • Umiarkowane opady deszczu
  21°C
  opady:
  7.2 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  83%
  widoczność:
  7 km
  ciśnienie:
  1020hPa
  wiatr:
  207°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  17:16
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.18°C max.22°C
  opady:
  7.8 mm
  wiatr:
  81°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  17:16
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.18°C max.24°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  67°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:32
  zach. słońca:
  17:16
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.27°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  249°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:33
  zach. słońca:
  17:16
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.20°C max.23°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  238°   23 km/h
  wsch. słońca:
  06:33
  zach. słońca:
  17:16
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
10899866810121014
Powered by:

Brazylia - kiedy na wakacje?

 • Brazylię odwiedzać można o każdej porze roku, ponieważ jej rozległy i zróżnicowany przyrodniczo obszar pozwala na rozmaite formy wypoczynku.
 • Po Amazonii najlepiej podróżować od czerwca do października, kiedy występuje pora sucha.
 • Plażowanie w Brazylii możliwe jest przez cały rok, w zależności od szerokości geograficznej.
 • Na północy (okolice Fortalezy) temperatura powietrza sięga stale 30 ºC, a temperatura wody 25 ºC. Nieco bardziej na południe, w okolicy Salvador, temperatury powietrza obniżają się nieznacznie w okresie kwiecień-wrzesień (26-28 ºC).
 • Podobnie jest w rejonie Rio de Janeiro (temperatury powietrza ok. 25 ºC między kwietniem a październikiem; temperatury wody od 20 ºC do 23 ºC między majem a listopadem).
 • Na najbardziej południowym wybrzeżu kraju (Porto Alegre) najlepiej spędzić wczasy od listopada do kwietnia (temperatura powietrza od 24 ºC do 30 ºC; temperatura wody od 20 ºC do 24 ºC).

Brazylia jest krajem o ogromnym obszarze, co sprawia, że warunki pogodowe są tam bardzo zróżnicowane. W Amazonii klimat jest gorący i wilgotny. Zdecydowanie mniejszej ilości deszczu można spodziewać się w tym rejonie od czerwca do października. Inaczej jest na obszarze położonym na północ od równika. Tam pora sucha występuje od listopada do lutego. Im bliżej północnego wybrzeża, tym obfitsze opady. W głębi kraju, w regionie Nordoeste (północny-wschód) okresy suszy i deszczów występują na przemian i często trudno je przewidzieć. Na wybrzeżu, w rejonie Salvadoru, obfite opady występują od kwietnia do początku sierpnia. W okolicach Rio de Janeiro zaobserwować można dwie pory roku. Łagodna zima trwa od czerwca do września i jest to pora sucha. Natomiast latem pada więcej deszczu i bywa duszno. Na wyżynie Minas Gerais i w rejonie Brasilii wyraźnie zaznacza się pora sucha. Zimą nocami może być chłodno. W Sao Paulo możemy się spodziewać przez cały rok przyjemnych temperatur, ale od końca listopada do połowy marca występują obfite opady. Południowe wybrzeże (Porto Alegre) ma klimat zbliżony do śródziemnomorskiego, z gorącym latem i łagodną zimną. Na południu, w górach w głębi lądu, zimą zdarzają się przymrozki i śnieg (lipiec, sierpień). Przez cały rok możemy spodziewać się obecności dokuczliwych owadów, zwłaszcza w Amazonii i poza obszarami miejskimi.