Brazylia - wakacje już od 3869 zł

Na wakacje: Brasilia, Brazylia

Przewodnik turystyczny: Brazylia/ Brazylia Centralna/ Goias - Brasilia/ Brasilia

Częściowe zachmurzenie
26°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1018 hPa
Wiatr:
17 km/h140°
Wybudowana w latach 60-tych stolica Brazylii budzi ciekawość i podziw turystów, choć sami mieszkańcy odnoszą się dość sceptycznie do rozwiązań urbanistycznych miasta. Brasilia została wybudowana niemal pośrodku dżungli, na terenie stanu Goias, z którego wyodrębniono dystrykt federalny. Architektami tego odważnego przedsięwzięcia byli Oscar Niemeyer oraz Lucio Costa. Stolica z lotu ptaka przypomina.... właśnie ptaka. Dzielnice rządowe znajdują się ‘głowie', centra komercyjno-handlowe położone są na ‘tułowiu', natomiast wzdłuż ‘skrzydeł' ciągną się budynki mieszkalne. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Geografia i przyroda

Brasilia jest stolicą państwa Brazylii, leży w samym centrum kraju. Chociaż miasto zostało wybudowane pośrodku dżungli, jego większa część jest zurbanizowana, występują tutaj wspaniałe budynki zaprojektowane przez najsłynniejszego architekta – Oscara Niemeyera, dzięki którym miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obszary należące do miasta posiadają żyzną glebę, gdzie uprawia się soję i kawę oraz zbiera się owoce: truskawiki, mango, papaje, pomarańcze.Panuje tutaj tropikalny klimat sawanny, średnia temperatura wynosi 20,5 stopnia Celsjusza.

Historia

Zbudowanie miasta Brasilia było głównym przesłaniem kampanii prezydenckiej Kubitschka. Prezydent nakazał w ciągu 5 lat swojej kadencji zbudować miasto, które później miało stać się stolicą całego państwa. Kazał on najlepszym architektom stworzyć projekty, a jeden z najlepszych miał zostać wdrożony w życie. Konkurs ten wygrał Lucio Costam, a jego bliski przyjaciel Oscar Niemeyer został głównym architektem, który zaprojektował najważniejsze budynki użyteczności publicznej. Prace rozpoczęto we wrześniu 1956 roku, a pierwszym zadaniem było wybudowanie lotniska, które umożliwiałoby transport materiałów budowlanych. 21 kwietnia 1960 roku Brasilia została oficjalnie otwarta i stała wcześniej zapowiedzianą stolicą. W 1987 roku Brasilię wpisano na Listę światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ostatnią rzeczą jaką wybudowano w 2002 roku był most Juscelina Kubitschka.

Atrakcje

 • Palacio da Alvorada – oficjalna rezydencja prezydenta Brazylii. W budynku znajduje się biblioteka, podgrzewany basen olimpijski, sala muzyczna oraz dwie jadalnie i różne sale konferencyjne.
 • Palacio Planato – oficjalny pałac, w którym pracuje prezydent Brazylii. Znajduje się w nim również siedziba rządu.
 • Paranoa Lake – wielkie sztuczne jezioro, które zostało wybudowane, aby zwiększyć ilość dostępnej wody w regionie.
 • Most Juscelino Kubitschek – wspaniały most, które wybudowano w 2003 roku. Składa się on z trzech łuków stalowych, które są ze sobą skrzyżowane. Most posiada deptak, który dostępny jest dla rowerzystów oraz rolkarzy.

W okolicy

 • Itiquira Falls – wspaniały wodospad posiadający 168 m wysokości.
 • Caldas Novas – największy ośrodek na świecie, słynący z naturalnych, gorących źródeł.
 • Pirenópolis – miasto, które znane jest z dużej ilości wodospadów oraz przepięknej architektury kolonialnej.
 • Park Narodowy Chapada dos Veadeiros – posiadający kilka pięknych wodospadów oraz monolityczne formy skalne.

Sporty

 • Popularnymi sportami, które można uprawiać jest: piłka nożna oraz siatkowa.
 • Miłośnicy jazdy na rowerze oraz rolkach mogą wybrać się na słynny most Juscelino Kubitschek.
 • Ekstremalnym sportem, który uprawia się w Brasilii jest lotniarstwo lub paralotniarstwo.

Gastronomia

W stolicy znajduje się wiele restauracji, w których serwowane są różnorodne potrawy. Warto wybrać się do restauracji Antigamente, gdzie serwowane są typowe brazylijskie potrawy. Można spróbować peixe- smakowitego gulaszu rybnego, czy suszoną smażoną wołowinę, albo koźlinę z rusztu. Występuje tutaj także, wiele restauracji pochodzenia portugalskiego, francuskiego, czy nawet włoskiego.

Zakupy

W centrum miasta oraz w pobliskich uliczkach znajdują się sklepiki, gdzie można zakupić wiele ciekawych pamiątek. Kraj ten produkuje ametysty, opale, topazy oraz cenniejsze diamenty, szmaragdy i rubiny. Ceny kamieni szlachetnych są stosunkowo tanie, dlatego jest to jeden z najlepszych prezentów przywiezionych z Brazylii. Można również zakupić: wyroby skórzane, przedmioty z drewna oraz ręcznie robione koronki i haftowane ubrania. Popularną pamiątką jest także bawełniany hamak oraz dewocjonalia np. amulety.

Życie nocne

W stolicy Brazylii, w samym centrum miasta znajduje się wiele klubów nocnych, które otwarte są przez całą noc. Jednakże trzeba pamiętać, że w wielu miejscach, aby wejść do środka potrzebny jest dowód osobisty. Dużo klubów nie wpuszcza osób w krótkich spodniach.

Informacje praktyczne

 • Waluta – jednostką monetarną w Brazylii jest real brazylijski (BRL).
 • Strefa czasu – w Brazylii występują cztery strefy czasowe. UTC: -2 do -5 w okresie zimowym oraz od -1 do -4 w okresie letnim.
 • Wizy – jeżeli na terytorium Brazylii będziemy przebywać nie dłużej niż 90 dni, nie trzeba mieć wizy. Kiedy pobyt będzie trwał dłużej, należy wykupić wizę (ok. 10 USD).
 • Język – w Brazylii można porozumieć się po hiszpańsku, osoby mówiące po angielsku należą do rzadkości.
 • Ubiór – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając miejsca święte należy mieć zasłonięte ramiona i spódnicę lub spodnie za kolana.
 • Elektryczność – w północnej części w gniazdkach płynie napięcie 110 V, dlatego potrzebny jest adapter. Na południu bez problemu można używać przywiezionych z Europy urządzeń.
 • Szczepienia – nie są wymagane żadne szczepienia, jednakże warto przez szczepienie zabezpieczyć się przed tężcem, tyfusem, zapaleniem opon mózgowych, febrą, żółtaczką typu A i B.

Brasilia, Brazylia - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  26°C
  opady:
  0.8 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  65%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1018hPa
  wiatr:
  179°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  17:41
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.21°C max.26°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  156°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  17:40
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  66°   19 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  17:39
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  53°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:07
  zach. słońca:
  17:38
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.23°C max.27°C
  opady:
  3.8 mm
  wiatr:
  266°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:07
  zach. słońca:
  17:37

Brasilia - klimat w Brazylia